Spring Fling 2014 Show Results
Class 1 Open Pleasure Driving
1st--#146 Debbie Barron driving Just Like Daddy
2nd--#134 Robin Williams driving Tiger II
Class 2 Costume Class
1st--#147 Lisa Tuite and Gem
2nd--#141 Alli Barber and Elvis
Class 3 ASB Academy Showmanship WTC
1st--#112 Alissa Thomas on Jimmy
2nd--#113 Samantha Bowman on Jasper
3rd--#114 Taylor Haymore on Blair
Class 4 Open Hunter Pleasure WTC
1st--#140 Sarah Brown on Elvis
2nd--#153 Lauren O'Neil on Bert
3rd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
4th--#135 Linda Gains on Golden Shax
5th--#154 Drew Sherrill on Arshavin
6th--#136 Cheyanne Molina on A Touch of Grace
Class 5 Open Western Pleasure WJL
no entries
Class 6 ASB Academy Equitation WTC
1st--#112 Alissa Thomas on Jimmy
2nd--#113 Samantha Bowman on Jasper
3rd--#114 Taylor Haymore on Blair
Class 7 Youth Hunter Pleasure WTC
1st--#135 Linda Gains on Golden Shax
2nd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
3rd--#136 Cheyanne Molina on A Touch of Grace
4th--#142 Haylee Barber on Elvis
Class 8 Youth Western Pleasure WJL
1st--#160 Cory Morrison on Worthy's Blue Chip
Class 9 Youth Country Pleasure w/Pleasure Gait
no entries
Class 10 ASB Academy Showmanship WTC
1st--#115 Brianna Faison on Biggie
2nd--#116 Emma Jones on Selleck
3rd--#159 Kate Stowe on Dennis
4th--#117 Grace Talley on Ashton
Class 11 Green Working Hunter (Horses in first year of showing)
1st--#152 Drew Sherrill on Arshavin
2nd--#153 Lauren O'Neil on Bert
3rd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 12 Halter-Miniature Horses
1st--#143 Tommy Barron, showing Pacemaker
2nd--#134 Robin Williams, showing Tiger II
Class 13 ASB Academy Equitation WTC
1st--#117 Grace Talley on Ashton
2nd--#115 Brianna Faison on Biggie
3rd--#116 Emma Jones on Selleck
4th--#159 Kate Stowe on Dennis
Class 14 Halter Horses-Open
1st--#155 Barbara Levchak, showing Laurel Highland Precious
2nd--#156 Leann Gibson, showing Laurel Highland Brown Sugar
Class 15 Open Hunter Pleasure WT
1st--#142 Haylee Barber on Elvis
2nd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
3rd--#153 Lauren O'Neil on Bert
4th--#154 Drew Sherrill on Arshavin
Class 16 ASB Academy Showmanship WT
1st--#118 Carrington Elliott on Ashton
2nd--#122 Virginia Jones on Biggie
3rd--#120 Parris Atkinson on Whisper
4th--#121 Rebecca Shields on Dennis
5th--#119 Mary Kathryn Criswell on Selleck
Class 17 Open Western Pleasure WJ
no entries
Class 18 ASB Academy Equitation WT
1st--#118 Carrington Elliott on Ashton
2nd--#122 Virginia Jones on Biggie
3rd--#120 Parris Atkinson on Selleck
4th--#121 Rebecca Shields on Dennis
5th--#119 Mary Kathryn Criswell on Jasper
Class 19 Youth Hunter Pleasure WT
1st--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#142 Haylee Barber on Elvis
Class 20 ASB Academy Showmanship WT
1st--#124 Hollyn Milam on Dennis
2nd--#123 Emma Catoe on Peanut
3rd--#125 Sarah Scearce on Hero
Class 21 Youth Western Pleasure WJ
no entries
Class 22 ASB Academy Equitation WT
1st--#125 Sarah Scearce on Hero
2nd--#124 Hollyn Milam on Dennis
3rd--#123 Emma Catoe on Peanut
Class 23 Spotted Country Trail PLW/PLG
1st--#158 John Eubank on Savannah Jayne
Class 24 Lead Line (Walk only)
all tied for 1st
#126 Alianee Gregory on Selleck
#127 Bailey Barber on Dennis
#150 Ridge Wrenn on Sympatica
#145 Blake Wilson on Pacemaker
#148 Jonathan Fernandez on Red the Wonder Horse
#170 Bailee Gilbert on Elvis
Class 25 Academy on a Lead WT
1st--#126 Alianee Gregory on Selleck
2nd--#127 Bailey Barber on Dennis
Class 26 Trail Class
1st--#151 David Tuggle on Amber
2nd--#163 Cody Hurd on John
3rd--#150 Amanda Wrenn on Sympatica
4th--#162 Ken Cyrus on Ruby
5th--#165 Olivia Lane on Jesse
6th--#161 Richard Petty on Missy Rain
Class 27 Saddle Seat Equitation (with Workout)
1st--#128 Alexandra Sanifer on Madeira's Maverick
Class 28 Open English Pleasure WTC
1st--#144 Leah Barron Wilson on Jatana's Bidding on the Ritz
2nd--#137 Asheley Dupper on They All Adore Me
3rd--#138 Destiny Crickman on Periaptor's Dancing Star
4th--#171 Laura Croft on She's Stupendous
Class 29 SSC Members Only/English Pleasure WT
1st--#139 Michelle Watson-Jones on A Touch of Heaven
Class 30 SSC Members Only/Western Pleasure WJ
no entries
Class 31 SSC Members Only/Country Pleasure with Pleasure Gait
1st--#168 Garold Ross on Sky Choice
Class 32 Open English Pleasure WT
1st--#139 Michelle Watson-Jones on A Touch of Heaven
2nd--#173 Ashley Linkous on Empire
3rd--#142 Haylee Barbour on Elvis
Class 33 ASB Country Pleasure
1st--#130 Mary Craft on Wing's Main Attraction
2nd--#129 Alex Sandifer on Pop Princess
3rd--#160 Cory Morrison on Worthy's Blue Chip
Class 34 Trail Pleasure (Junior Horse)
no entries
Class 35 Open Trail Pleasure
1st--#149 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
2nd--#285 Kayla Eubank on Black Magic Jazz
Class 36 ASB Three Gaited Pleasure
1st--#129 Alex Sandifer
2nd--#130 Mary Craft on Square Dance
3rd--#144 Leah Barron Wilson on Jarana's Bidding on the Ritz
4th--#131 Kathie Constable on South Beach Stormy
5th--#172 Chelista Linkous on Buckingham Affair
Class 37 Country Pleasure w/Pleasure Gait
1st--#168 Garold Ross on All Red's Sky Watch
2nd--#166 Chad Hogan on Gambler's Flash of Gold
3rd--#169 Julie Ross on Sky Choice
4th--#173 Ashley Linkous on Empire
5th--#149 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 38 ASB Pleasure WT, Riders 12 & Under
1st--#133 Elizabeth Gentry on Wing's Main Attraction
2nd--#132 Brooke Thomson on An Heir of Grace
Class 39 Plantation Pleasure w/Pleasure Gait
1st--#167 Zack Harris on Commanding Performance
2nd--#285 Kayla Eubank on Black Magic Jazz
Class 40 Open Western Pleasure
no entries
Class 41 Saddleseat Equitation WT, Riders 10 & Under
1st--#133 Elizabeth Gentry on Wing's Main Attraction
2nd--#132 Brooke Thomson on An Heir of Grace
Class 42 All Day Racking
no entries
Class 43 ASB Park
1st--#157 Isabella Hubbard on Licorice Rose
Class 44 Open Western Pleasure Championship WJL
1st--#160 Cory Morrison on Worthy's Blue Chip
Class 45 Open Country Pleasure Championship w/Pleasure Gait
1st--#169 Julie Ross on Sky Choice
2nd--#168 Garold Ross on All Red's Sky Watch
3rd--#149 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
4th--#166 Chad Hogan on Gambler's Flash of Gold
Class 46 ASB Three Gaited
1st--#129 Alex Sandifer on Madeira's Maverick
Class 47 Open English Pleasure Championship WTC
1st--#138 Destiny Crickman on Periaptor's Dancing Star
2nd--#137 Ashley Dupper on They All Adore Me
3rd--#171 Laura Croft on She's Stupendous
Class 48 Paso Fino Open
1st--#150 Amanda Wrenn on Sympatica
2nd--#151 David Tuggle on Amber
Class 49 ASB Five Gaited
1st--#129 Alex Sandifer on Imperial Asset
2nd--#131 Kathie Constable on I'm All Dressed Up
Class 50 Ribbon Class (Ride Tied)
1st--#150 Amanda Wrenn (Sympatica)/#174 Rebecca Williams (Susie)
2nd--#151 David Tuggle (Amber)/#165 Olivia Lane (Jesse)
1st--#146 Debbie Barron driving Just Like Daddy
2nd--#134 Robin Williams driving Tiger II
Class 2 Costume Class
1st--#147 Lisa Tuite and Gem
2nd--#141 Alli Barber and Elvis
Class 3 ASB Academy Showmanship WTC
1st--#112 Alissa Thomas on Jimmy
2nd--#113 Samantha Bowman on Jasper
3rd--#114 Taylor Haymore on Blair
Class 4 Open Hunter Pleasure WTC
1st--#140 Sarah Brown on Elvis
2nd--#153 Lauren O'Neil on Bert
3rd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
4th--#135 Linda Gains on Golden Shax
5th--#154 Drew Sherrill on Arshavin
6th--#136 Cheyanne Molina on A Touch of Grace
Class 5 Open Western Pleasure WJL
no entries
Class 6 ASB Academy Equitation WTC
1st--#112 Alissa Thomas on Jimmy
2nd--#113 Samantha Bowman on Jasper
3rd--#114 Taylor Haymore on Blair
Class 7 Youth Hunter Pleasure WTC
1st--#135 Linda Gains on Golden Shax
2nd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
3rd--#136 Cheyanne Molina on A Touch of Grace
4th--#142 Haylee Barber on Elvis
Class 8 Youth Western Pleasure WJL
1st--#160 Cory Morrison on Worthy's Blue Chip
Class 9 Youth Country Pleasure w/Pleasure Gait
no entries
Class 10 ASB Academy Showmanship WTC
1st--#115 Brianna Faison on Biggie
2nd--#116 Emma Jones on Selleck
3rd--#159 Kate Stowe on Dennis
4th--#117 Grace Talley on Ashton
Class 11 Green Working Hunter (Horses in first year of showing)
1st--#152 Drew Sherrill on Arshavin
2nd--#153 Lauren O'Neil on Bert
3rd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 12 Halter-Miniature Horses
1st--#143 Tommy Barron, showing Pacemaker
2nd--#134 Robin Williams, showing Tiger II
Class 13 ASB Academy Equitation WTC
1st--#117 Grace Talley on Ashton
2nd--#115 Brianna Faison on Biggie
3rd--#116 Emma Jones on Selleck
4th--#159 Kate Stowe on Dennis
Class 14 Halter Horses-Open
1st--#155 Barbara Levchak, showing Laurel Highland Precious
2nd--#156 Leann Gibson, showing Laurel Highland Brown Sugar
Class 15 Open Hunter Pleasure WT
1st--#142 Haylee Barber on Elvis
2nd--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
3rd--#153 Lauren O'Neil on Bert
4th--#154 Drew Sherrill on Arshavin
Class 16 ASB Academy Showmanship WT
1st--#118 Carrington Elliott on Ashton
2nd--#122 Virginia Jones on Biggie
3rd--#120 Parris Atkinson on Whisper
4th--#121 Rebecca Shields on Dennis
5th--#119 Mary Kathryn Criswell on Selleck
Class 17 Open Western Pleasure WJ
no entries
Class 18 ASB Academy Equitation WT
1st--#118 Carrington Elliott on Ashton
2nd--#122 Virginia Jones on Biggie
3rd--#120 Parris Atkinson on Selleck
4th--#121 Rebecca Shields on Dennis
5th--#119 Mary Kathryn Criswell on Jasper
Class 19 Youth Hunter Pleasure WT
1st--#152 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#142 Haylee Barber on Elvis
Class 20 ASB Academy Showmanship WT
1st--#124 Hollyn Milam on Dennis
2nd--#123 Emma Catoe on Peanut
3rd--#125 Sarah Scearce on Hero
Class 21 Youth Western Pleasure WJ
no entries
Class 22 ASB Academy Equitation WT
1st--#125 Sarah Scearce on Hero
2nd--#124 Hollyn Milam on Dennis
3rd--#123 Emma Catoe on Peanut
Class 23 Spotted Country Trail PLW/PLG
1st--#158 John Eubank on Savannah Jayne
Class 24 Lead Line (Walk only)
all tied for 1st
#126 Alianee Gregory on Selleck
#127 Bailey Barber on Dennis
#150 Ridge Wrenn on Sympatica
#145 Blake Wilson on Pacemaker
#148 Jonathan Fernandez on Red the Wonder Horse
#170 Bailee Gilbert on Elvis
Class 25 Academy on a Lead WT
1st--#126 Alianee Gregory on Selleck
2nd--#127 Bailey Barber on Dennis
Class 26 Trail Class
1st--#151 David Tuggle on Amber
2nd--#163 Cody Hurd on John
3rd--#150 Amanda Wrenn on Sympatica
4th--#162 Ken Cyrus on Ruby
5th--#165 Olivia Lane on Jesse
6th--#161 Richard Petty on Missy Rain
Class 27 Saddle Seat Equitation (with Workout)
1st--#128 Alexandra Sanifer on Madeira's Maverick
Class 28 Open English Pleasure WTC
1st--#144 Leah Barron Wilson on Jatana's Bidding on the Ritz
2nd--#137 Asheley Dupper on They All Adore Me
3rd--#138 Destiny Crickman on Periaptor's Dancing Star
4th--#171 Laura Croft on She's Stupendous
Class 29 SSC Members Only/English Pleasure WT
1st--#139 Michelle Watson-Jones on A Touch of Heaven
Class 30 SSC Members Only/Western Pleasure WJ
no entries
Class 31 SSC Members Only/Country Pleasure with Pleasure Gait
1st--#168 Garold Ross on Sky Choice
Class 32 Open English Pleasure WT
1st--#139 Michelle Watson-Jones on A Touch of Heaven
2nd--#173 Ashley Linkous on Empire
3rd--#142 Haylee Barbour on Elvis
Class 33 ASB Country Pleasure
1st--#130 Mary Craft on Wing's Main Attraction
2nd--#129 Alex Sandifer on Pop Princess
3rd--#160 Cory Morrison on Worthy's Blue Chip
Class 34 Trail Pleasure (Junior Horse)
no entries
Class 35 Open Trail Pleasure
1st--#149 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
2nd--#285 Kayla Eubank on Black Magic Jazz
Class 36 ASB Three Gaited Pleasure
1st--#129 Alex Sandifer
2nd--#130 Mary Craft on Square Dance
3rd--#144 Leah Barron Wilson on Jarana's Bidding on the Ritz
4th--#131 Kathie Constable on South Beach Stormy
5th--#172 Chelista Linkous on Buckingham Affair
Class 37 Country Pleasure w/Pleasure Gait
1st--#168 Garold Ross on All Red's Sky Watch
2nd--#166 Chad Hogan on Gambler's Flash of Gold
3rd--#169 Julie Ross on Sky Choice
4th--#173 Ashley Linkous on Empire
5th--#149 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 38 ASB Pleasure WT, Riders 12 & Under
1st--#133 Elizabeth Gentry on Wing's Main Attraction
2nd--#132 Brooke Thomson on An Heir of Grace
Class 39 Plantation Pleasure w/Pleasure Gait
1st--#167 Zack Harris on Commanding Performance
2nd--#285 Kayla Eubank on Black Magic Jazz
Class 40 Open Western Pleasure
no entries
Class 41 Saddleseat Equitation WT, Riders 10 & Under
1st--#133 Elizabeth Gentry on Wing's Main Attraction
2nd--#132 Brooke Thomson on An Heir of Grace
Class 42 All Day Racking
no entries
Class 43 ASB Park
1st--#157 Isabella Hubbard on Licorice Rose
Class 44 Open Western Pleasure Championship WJL
1st--#160 Cory Morrison on Worthy's Blue Chip
Class 45 Open Country Pleasure Championship w/Pleasure Gait
1st--#169 Julie Ross on Sky Choice
2nd--#168 Garold Ross on All Red's Sky Watch
3rd--#149 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
4th--#166 Chad Hogan on Gambler's Flash of Gold
Class 46 ASB Three Gaited
1st--#129 Alex Sandifer on Madeira's Maverick
Class 47 Open English Pleasure Championship WTC
1st--#138 Destiny Crickman on Periaptor's Dancing Star
2nd--#137 Ashley Dupper on They All Adore Me
3rd--#171 Laura Croft on She's Stupendous
Class 48 Paso Fino Open
1st--#150 Amanda Wrenn on Sympatica
2nd--#151 David Tuggle on Amber
Class 49 ASB Five Gaited
1st--#129 Alex Sandifer on Imperial Asset
2nd--#131 Kathie Constable on I'm All Dressed Up
Class 50 Ribbon Class (Ride Tied)
1st--#150 Amanda Wrenn (Sympatica)/#174 Rebecca Williams (Susie)
2nd--#151 David Tuggle (Amber)/#165 Olivia Lane (Jesse)