Spring Fling 2016 Show Results
Class 1 Open Pleasure Driving
1st--#182 Robin Williams driving Stagleigh’s Classic Melody
Class 2 Academy Showmanship WTC (13 & up)
1st--#030 Gabby Mackey on They All Adore Me
Class 3 Costume Classk
No entries
Class 4 Academy Equitation WTC
1st--#011 Hollyn Milam on Delay of Game
2nd--#030 Gabby Mackey on They All Adore Me
Class 5 Open Hunter Pleasure WTC
1st--#031 Rachel Murphy on Golden Shay
2nd--#034 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 6 Open Western Pleasure WJL
1st--#032 Rachel Murphy on Golden Shay
Class 7 Open English Pleasure WTC
1st--#033 Sam Mussen on Godot
Class 8 Academy Showmanship WTC (12 & under)
No entries
Class 9 Halter Horses—Open
1st--#035 Destiny Lange showing Good Golly Mrs. Dolly
2nd--#034 Emily Oakley showing Diamond Rio
Class 10 Academy Equitation WTC (12 & under)
1st--#011 Hollyn Milam on Delay of Game
Class 11 Halter, Miniature Horses
1st--#034 Emily Oakley showing Roscoe
Class 12 Open Hunter Pleasure WT
1st--#034 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs. Dolly
Class 13 Open Western Pleasure WJ
1st--#028 Tamsin Smith on San Brandy Fire
Class 14 Open English Pleasure WT
1st--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs. Dolly
2nd--#035 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 15 Open Country Pleasure (Walk/Pleasure Gait)
1st--#036 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tough Persuasion
Class 16 Academy Showmanship WT (11 & up)
1st--#012 Hanna Bowden on Heavenly Whisper
2nd--013 Tyler Gibson Thomas on The Grand Star
Class 17 Youth Hunter Pleasure WT
1st--#026 Lauren Oberman on They All Adore Me
Class 18 Academy Equitation WT (11 & up)
1st--#012 Hanna Bowden on Heavenly Whisper
2nd--#013 Tyler Gibson Thomas on The Grand Star
Class 19 Youth Western Pleasure WJ
1st--#027 Bree Thompson on Ace
Class 20 Academy Showmanship WT (10 & under)
1st--#014 Alanee Gregory on Heavenly Whisper
2nd--#017 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
3rd--#016 Bailey Barber on Delay of Game
4th--#015 Amanda Wyatt on The Grand Star
Class 21 Youth English Pleasure WT
No entries
Class 22A Pleasure Pony WTC
1st--#025 Amber Dean on A Touch of Heaven
Class 22 Academy Equitation WT (10 & under)
1st--#016 Bailey Barber on Delay of Game
2nd--#015 Amanda Wyatt on The Grand Star
3rd--#014 Alanee Gregory on Heavenly Whisper
4th--#017 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
Class 23 Youth Country Pleasure (Walk/Pleasure Gait)
No entries
Class 24 Lead Line (Walk only)
#038 Jonathan Fernandez on Red Bullet’s Tough Persuasion
Class 25 Academy on a Lead (WT)
No entries
Class 26 Trail Class
In Hand
1st--#034 Emily Oakley showing Roscoe
Under Saddle
1st--#041 Amanda Wrenn on Amber
2nd--#040 Ariel Kraft on Arianna
3rd--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs Dolly
4th--#037 Becky Yarborough on Vesper
Class 27 Stick Horse Race (10 & under)
#042
#043
#044
Class 28 Saddleseat Equitation (w/workout)
No entries
Class 29 Paso Fino Open
1st--#040 Ariel Kraft on Arianna
2nd--#041 Amanda Wrenn on Amber
Class 30 ASB Country Pleasure
1st--#019 Alissa Thomas on CH Wing’s Main Attraction
2nd--#018 Alex Sandifer on South Beach Stormy
Class 31A Pleasure Pony Championship#
1st--#025 Amber Dean on A Touch of Heaven
Class 31 Hunter Equitation WTC
1st--#031 Rachel Murphy on Golden Shay
Class 32 Open Trail Pleasure
No entries
Class 33 ASB Three Gaited Pleasure
1st--#020 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd--#018 Alex Sandifer on Pop Princess
3rd--#019 Alissa Thomas on The Royal Lad
Class 34 Paso Fino Championship
1st--#040 Ariel Kraft on Arianna
2nd--#041 Amanda Wrenn on Amber
Class 35 County Pleasure ( W w/T or J or Pl.Gait) English or Western
1st--#027 Bree Thompson on Ace
Class 36 ASB Park Pleasure
1st--#018 Alex Sandifer on Retrospect in New York
2nd--#021 Kate Stowe on Heir Girl’s Pearls
Class 37 Hunter Equitation WT
1st--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs Dolly
Class 38 Saddle Seat Equitation WT (10 & under)
1st--#022 Rebecca Shields on Callaway’s Ike the Sixth
Class 39 Open Western Pleasure WJ
1st--#028 Tamsin Smith on San Brandy Fire
Class 40 ASB Park
1st--#023 Mariah Belt on Licorice Rose
Class 41 Open Pleasure Driving Championship
1st--#182 Robin Williams driving Stagleigh’s Classic Melody
Class 42 Open Western Pleasure Championship WJL
1st--#032 Rachel Murphy on Golden Shay
2nd--#029 Chris Sears on San Brandy Fire
Class 43 ASB Three Gaited
1st--#018 Alex Sandifer on Madeira’s Maverick
Class 44 Open English Pleasure Championship WTC
1st--#020 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd--#033 Sam Mussen on Godot
3rd--#019 Alissa Thomas on The Royal Lad
Class 45 Open Country Pleasure Championship (W w/T or J or Pl Gait)
No entries
Class 46 Saddle Seat WT
1st--#022 Rebecca Shields on Callaway’s Ike the Sixth
2nd--#024 Brooke Thomson on Madeira’s Maverick
Class 47 ASB Five Gaited Pleasure
No entries
Class 48 Youth English WT
1st--#026 Lauren Oberman on They All Adore Me
2nd--#024 Brooke Thomson on Madeira’s Maverick
Class 49 Hunter Pleasure Championship WTC
1st--#031 Rachel Murphy on Golden Shay
Class 50 ASB Five Gaited
1st--#039 Rebecca Williams on Blueberry Yum Yum
1st--#182 Robin Williams driving Stagleigh’s Classic Melody
Class 2 Academy Showmanship WTC (13 & up)
1st--#030 Gabby Mackey on They All Adore Me
Class 3 Costume Classk
No entries
Class 4 Academy Equitation WTC
1st--#011 Hollyn Milam on Delay of Game
2nd--#030 Gabby Mackey on They All Adore Me
Class 5 Open Hunter Pleasure WTC
1st--#031 Rachel Murphy on Golden Shay
2nd--#034 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 6 Open Western Pleasure WJL
1st--#032 Rachel Murphy on Golden Shay
Class 7 Open English Pleasure WTC
1st--#033 Sam Mussen on Godot
Class 8 Academy Showmanship WTC (12 & under)
No entries
Class 9 Halter Horses—Open
1st--#035 Destiny Lange showing Good Golly Mrs. Dolly
2nd--#034 Emily Oakley showing Diamond Rio
Class 10 Academy Equitation WTC (12 & under)
1st--#011 Hollyn Milam on Delay of Game
Class 11 Halter, Miniature Horses
1st--#034 Emily Oakley showing Roscoe
Class 12 Open Hunter Pleasure WT
1st--#034 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs. Dolly
Class 13 Open Western Pleasure WJ
1st--#028 Tamsin Smith on San Brandy Fire
Class 14 Open English Pleasure WT
1st--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs. Dolly
2nd--#035 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 15 Open Country Pleasure (Walk/Pleasure Gait)
1st--#036 Rachel Jefferson on Red Bullet’s Tough Persuasion
Class 16 Academy Showmanship WT (11 & up)
1st--#012 Hanna Bowden on Heavenly Whisper
2nd--013 Tyler Gibson Thomas on The Grand Star
Class 17 Youth Hunter Pleasure WT
1st--#026 Lauren Oberman on They All Adore Me
Class 18 Academy Equitation WT (11 & up)
1st--#012 Hanna Bowden on Heavenly Whisper
2nd--#013 Tyler Gibson Thomas on The Grand Star
Class 19 Youth Western Pleasure WJ
1st--#027 Bree Thompson on Ace
Class 20 Academy Showmanship WT (10 & under)
1st--#014 Alanee Gregory on Heavenly Whisper
2nd--#017 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
3rd--#016 Bailey Barber on Delay of Game
4th--#015 Amanda Wyatt on The Grand Star
Class 21 Youth English Pleasure WT
No entries
Class 22A Pleasure Pony WTC
1st--#025 Amber Dean on A Touch of Heaven
Class 22 Academy Equitation WT (10 & under)
1st--#016 Bailey Barber on Delay of Game
2nd--#015 Amanda Wyatt on The Grand Star
3rd--#014 Alanee Gregory on Heavenly Whisper
4th--#017 Sarah Scearce on Periaptor’s Dancing Star
Class 23 Youth Country Pleasure (Walk/Pleasure Gait)
No entries
Class 24 Lead Line (Walk only)
#038 Jonathan Fernandez on Red Bullet’s Tough Persuasion
Class 25 Academy on a Lead (WT)
No entries
Class 26 Trail Class
In Hand
1st--#034 Emily Oakley showing Roscoe
Under Saddle
1st--#041 Amanda Wrenn on Amber
2nd--#040 Ariel Kraft on Arianna
3rd--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs Dolly
4th--#037 Becky Yarborough on Vesper
Class 27 Stick Horse Race (10 & under)
#042
#043
#044
Class 28 Saddleseat Equitation (w/workout)
No entries
Class 29 Paso Fino Open
1st--#040 Ariel Kraft on Arianna
2nd--#041 Amanda Wrenn on Amber
Class 30 ASB Country Pleasure
1st--#019 Alissa Thomas on CH Wing’s Main Attraction
2nd--#018 Alex Sandifer on South Beach Stormy
Class 31A Pleasure Pony Championship#
1st--#025 Amber Dean on A Touch of Heaven
Class 31 Hunter Equitation WTC
1st--#031 Rachel Murphy on Golden Shay
Class 32 Open Trail Pleasure
No entries
Class 33 ASB Three Gaited Pleasure
1st--#020 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd--#018 Alex Sandifer on Pop Princess
3rd--#019 Alissa Thomas on The Royal Lad
Class 34 Paso Fino Championship
1st--#040 Ariel Kraft on Arianna
2nd--#041 Amanda Wrenn on Amber
Class 35 County Pleasure ( W w/T or J or Pl.Gait) English or Western
1st--#027 Bree Thompson on Ace
Class 36 ASB Park Pleasure
1st--#018 Alex Sandifer on Retrospect in New York
2nd--#021 Kate Stowe on Heir Girl’s Pearls
Class 37 Hunter Equitation WT
1st--#035 Destiny Lange on Good Golly Mrs Dolly
Class 38 Saddle Seat Equitation WT (10 & under)
1st--#022 Rebecca Shields on Callaway’s Ike the Sixth
Class 39 Open Western Pleasure WJ
1st--#028 Tamsin Smith on San Brandy Fire
Class 40 ASB Park
1st--#023 Mariah Belt on Licorice Rose
Class 41 Open Pleasure Driving Championship
1st--#182 Robin Williams driving Stagleigh’s Classic Melody
Class 42 Open Western Pleasure Championship WJL
1st--#032 Rachel Murphy on Golden Shay
2nd--#029 Chris Sears on San Brandy Fire
Class 43 ASB Three Gaited
1st--#018 Alex Sandifer on Madeira’s Maverick
Class 44 Open English Pleasure Championship WTC
1st--#020 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd--#033 Sam Mussen on Godot
3rd--#019 Alissa Thomas on The Royal Lad
Class 45 Open Country Pleasure Championship (W w/T or J or Pl Gait)
No entries
Class 46 Saddle Seat WT
1st--#022 Rebecca Shields on Callaway’s Ike the Sixth
2nd--#024 Brooke Thomson on Madeira’s Maverick
Class 47 ASB Five Gaited Pleasure
No entries
Class 48 Youth English WT
1st--#026 Lauren Oberman on They All Adore Me
2nd--#024 Brooke Thomson on Madeira’s Maverick
Class 49 Hunter Pleasure Championship WTC
1st--#031 Rachel Murphy on Golden Shay
Class 50 ASB Five Gaited
1st--#039 Rebecca Williams on Blueberry Yum Yum