Fall Classic 2014 Show Results
Class 1 Open Pleasure Driving
no entries
Class 2 Costume Class
no entries
Class 3 ASB Academy Showmanship WTC
1st--#113 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
2nd--#112 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
3rd--#114 Taylor Haymore on Delay of Game
4th--#111 Mariah Belt on CF Nightly Discovery
5th--#77 Kate Stowe on Something for Nothing
Class 4 Open Hunter Pleasure WTC
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 5 Open Western Pleasure WJL
no entries
Class 6 ASB Academy Equitation WTC
1st--#114 Taylor Haymore on Delay of Game
2nd--#113 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
3rd--#112 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
4th--#77 Kate Stowe on Something for Nothing
5th--#111 Mariah Belt on CF Nightly Discovery
Class 7 Youth Hunter Pleasure WTC
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#132 Kamber Lee on Sylivans Cheska
Class 8 Youth Western Pleasure WJL
no entries
Class 9 Youth Country Pleasure W/Pl Gait
no entries
Class 10 ASB Academy Showmanship WTC
no entries
Class 11 Green Working Hunter (1st year showing)
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#132 Kamber Lee on Sylivans Cheska
Class 12 Halter, Miniature Horses
no entries
Class 13 ASB Academy Equitation WTC
no entries
Class 14 Halter Horses-Open
1st--#131 Hunt Meadows, showing Yellow Jacket
2nd--#133 Bill Scott, showing T. Bone
Class 15 Open Hunter Pleasure WT
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 16 ASB Academy Showmanship WT
1st--#117 Alanee Gregory on Chiribon
2nd--#119 Sarah Scearce on Delay of Game
3rd--#116 Rebecca Shields on Heavenly Whisper
4th--#118 Bailey Barber on CF Nightly Discovery
5th--#115 Hollyn Millam on The Grand Star
Class 17 Open Western Pleasure WJ
1st--#158 Olivia on Liberty
Class 18 ASB Academy Equitation WT
1st--#116 Rebecca Shields on Heavenly Whisper
2nd--#119 Sarah Scearce on Delay of Game
3rd--#117 Alanee Gregory on Chiribon
4th--#115 Hollyn Millam on The Grand Star
5th--#118 Bailey Barber on CF Nightly Discovery
Class 19 Youth Hunter Pleasure WT
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#132 Kamber Lee on Sylivans Cheska
3rd--#127 Mary Hawkins on Liberty
Class 20 ASB Academy Showmanship WT
no entries
Class 21 Youth Western Pleasure WJ
#158 Olivia on Liberty
Class 22 ASB Academy Equitation WT
no entries
Class 23 Spotted Country Trail
#129 Wanda Rewe on Jims Tango
Class 24 Lead Line
all tied for 1st
#136 Jonathan Fernandez on Red the Wonder Horse
#133 Hill Gooch on T. Bone
Ridge Wrenn on Amber
Class 25 Academy on a Lead Line
no entries
Class 26 Trail Class (with Obstacles, Timed)
1st--#134 Amanda Wrenn on Amber
2nd--#135 Cheryl Tuggle on Arianna
Class 27 Saddle Seat Equitation with Workout
1st--#120 Alex Sandifer on Madeira's Maverick
2nd--#121 Isabella Hubbard on Square Dance
3rd--#122 Alissa Thomas on South Beach Stormy
Class 28 Open English Pleasure WTC
no entries
Class 29 SSC Members Only English Pleasure WT
1st--#123 Jennifer Gourley on CF Nightly Discovery
Class 30 SSC Members Only Western Pleasure WJ
no entries
Class 31 SSC Members Only Country Pleasure W/Pl Gait
no entries
Class 32 Open English Pleasure WT
1st--#127 Mary Hawkins on Liberty
Class 33 ASB Country Pleasure
1st--#120 Alex Sandifer on CH Wings Main Attraction
Class 34 Trail Pleasure (Junior Horse)
no entries
Class 35 Open Trail Pleasure
1st--#129 Wanda Rowe on I'm a Future Attraction
2nd--#136 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 36 ASB Three Gaited Pleasure
1st--#120 Alex Sandifer on Stonecroft First Impression
Class 37 Country Pleasure w/Pleasure Gait
1st--#129 Wanda Rowe on I'm a Future Attraction
2nd--#136 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 38 ASB Pleasure WT (Rider 12 & under)
1st--#125 Elizabeth Gentry on CH Wings Main Attraction
2nd--#124 Brooke Thomson on The Perfect Sunset
Class 39 Trail Racking/Plantation Pleasure
1st--#127 Wanda Rowe on I'm a Future Attraction
Class 40 Open Western Pleasure WJ
no entries
Class 41 Saddleseat Equitation WT (Riders 10 and under)
1st--#125 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd--#124 Brooke Thomson on The Perfect Sunset
Class 42 All Day Racking
1st--#129 Wanda Rowe on Jims Tango
Class 43 ASB Park
1st--#123 Isabella Hubbard on Licorice Rose
2nd--#120 Alex Sandifer on Free Choice
Class 44 Open Western Pleasure Championship WJL
no entries
Class 45 Open Country Pleasure Championship W/Pl Gait
1st--#129 Wanda Rowe on Jims Tango
2nd--#136 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 46 ASB Three Gaited
1st--#120 Alex Sandifer on Madeira's Maverick
Class 47 Open English Pleasure Championship WTC
no entries
Class 48 Paso Fino Open
1st--#134 Amanda Wrenn on Amber
2nd--#135 Cheryl Tuggle on Arianne
Class 49 ASB Five Gaited
1st--#120 Alex Sandifer on Imperial Assets
2nd--#126 Miriam Hoskins on I'm All Dressed Up
3rd--#131 Hunt Meadows on Yellow Jacket
Class 50 Ribbon Class (Ride Tied)
no entries
no entries
Class 2 Costume Class
no entries
Class 3 ASB Academy Showmanship WTC
1st--#113 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
2nd--#112 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
3rd--#114 Taylor Haymore on Delay of Game
4th--#111 Mariah Belt on CF Nightly Discovery
5th--#77 Kate Stowe on Something for Nothing
Class 4 Open Hunter Pleasure WTC
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 5 Open Western Pleasure WJL
no entries
Class 6 ASB Academy Equitation WTC
1st--#114 Taylor Haymore on Delay of Game
2nd--#113 Samantha Bowman on Heavenly Whisper
3rd--#112 Mary Kathryn Criswell on The Grand Star
4th--#77 Kate Stowe on Something for Nothing
5th--#111 Mariah Belt on CF Nightly Discovery
Class 7 Youth Hunter Pleasure WTC
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#132 Kamber Lee on Sylivans Cheska
Class 8 Youth Western Pleasure WJL
no entries
Class 9 Youth Country Pleasure W/Pl Gait
no entries
Class 10 ASB Academy Showmanship WTC
no entries
Class 11 Green Working Hunter (1st year showing)
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#132 Kamber Lee on Sylivans Cheska
Class 12 Halter, Miniature Horses
no entries
Class 13 ASB Academy Equitation WTC
no entries
Class 14 Halter Horses-Open
1st--#131 Hunt Meadows, showing Yellow Jacket
2nd--#133 Bill Scott, showing T. Bone
Class 15 Open Hunter Pleasure WT
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
Class 16 ASB Academy Showmanship WT
1st--#117 Alanee Gregory on Chiribon
2nd--#119 Sarah Scearce on Delay of Game
3rd--#116 Rebecca Shields on Heavenly Whisper
4th--#118 Bailey Barber on CF Nightly Discovery
5th--#115 Hollyn Millam on The Grand Star
Class 17 Open Western Pleasure WJ
1st--#158 Olivia on Liberty
Class 18 ASB Academy Equitation WT
1st--#116 Rebecca Shields on Heavenly Whisper
2nd--#119 Sarah Scearce on Delay of Game
3rd--#117 Alanee Gregory on Chiribon
4th--#115 Hollyn Millam on The Grand Star
5th--#118 Bailey Barber on CF Nightly Discovery
Class 19 Youth Hunter Pleasure WT
1st--#130 Emily Oakley on Diamond Rio
2nd--#132 Kamber Lee on Sylivans Cheska
3rd--#127 Mary Hawkins on Liberty
Class 20 ASB Academy Showmanship WT
no entries
Class 21 Youth Western Pleasure WJ
#158 Olivia on Liberty
Class 22 ASB Academy Equitation WT
no entries
Class 23 Spotted Country Trail
#129 Wanda Rewe on Jims Tango
Class 24 Lead Line
all tied for 1st
#136 Jonathan Fernandez on Red the Wonder Horse
#133 Hill Gooch on T. Bone
Ridge Wrenn on Amber
Class 25 Academy on a Lead Line
no entries
Class 26 Trail Class (with Obstacles, Timed)
1st--#134 Amanda Wrenn on Amber
2nd--#135 Cheryl Tuggle on Arianna
Class 27 Saddle Seat Equitation with Workout
1st--#120 Alex Sandifer on Madeira's Maverick
2nd--#121 Isabella Hubbard on Square Dance
3rd--#122 Alissa Thomas on South Beach Stormy
Class 28 Open English Pleasure WTC
no entries
Class 29 SSC Members Only English Pleasure WT
1st--#123 Jennifer Gourley on CF Nightly Discovery
Class 30 SSC Members Only Western Pleasure WJ
no entries
Class 31 SSC Members Only Country Pleasure W/Pl Gait
no entries
Class 32 Open English Pleasure WT
1st--#127 Mary Hawkins on Liberty
Class 33 ASB Country Pleasure
1st--#120 Alex Sandifer on CH Wings Main Attraction
Class 34 Trail Pleasure (Junior Horse)
no entries
Class 35 Open Trail Pleasure
1st--#129 Wanda Rowe on I'm a Future Attraction
2nd--#136 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 36 ASB Three Gaited Pleasure
1st--#120 Alex Sandifer on Stonecroft First Impression
Class 37 Country Pleasure w/Pleasure Gait
1st--#129 Wanda Rowe on I'm a Future Attraction
2nd--#136 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 38 ASB Pleasure WT (Rider 12 & under)
1st--#125 Elizabeth Gentry on CH Wings Main Attraction
2nd--#124 Brooke Thomson on The Perfect Sunset
Class 39 Trail Racking/Plantation Pleasure
1st--#127 Wanda Rowe on I'm a Future Attraction
Class 40 Open Western Pleasure WJ
no entries
Class 41 Saddleseat Equitation WT (Riders 10 and under)
1st--#125 Elizabeth Gentry on Stonecroft First Impression
2nd--#124 Brooke Thomson on The Perfect Sunset
Class 42 All Day Racking
1st--#129 Wanda Rowe on Jims Tango
Class 43 ASB Park
1st--#123 Isabella Hubbard on Licorice Rose
2nd--#120 Alex Sandifer on Free Choice
Class 44 Open Western Pleasure Championship WJL
no entries
Class 45 Open Country Pleasure Championship W/Pl Gait
1st--#129 Wanda Rowe on Jims Tango
2nd--#136 Rachel Jefferson on Red the Wonder Horse
Class 46 ASB Three Gaited
1st--#120 Alex Sandifer on Madeira's Maverick
Class 47 Open English Pleasure Championship WTC
no entries
Class 48 Paso Fino Open
1st--#134 Amanda Wrenn on Amber
2nd--#135 Cheryl Tuggle on Arianne
Class 49 ASB Five Gaited
1st--#120 Alex Sandifer on Imperial Assets
2nd--#126 Miriam Hoskins on I'm All Dressed Up
3rd--#131 Hunt Meadows on Yellow Jacket
Class 50 Ribbon Class (Ride Tied)
no entries